Wybraliśmy 6 inicjatyw, które będą realizowane pod hasłem „Kulturodzielnia. Nie zamykamy Kultury w Domu!”. Naszym celem jest wspieranie oddolnych wydarzeń kulturalnych, które rozwijają lokalny potencjał. Przedstawiamy wybrane wydarzenia i ich inicjatorów:
kliknij na wydarzenie, aby dowiedzieć się więcej:
QUESTY – gra terenowa w Siadle Górnym
(inicjatorzy: Anna Mazur – lider, Mariusz Mazur, Teresa Kornaszewska)
Przeznaczona dla osób w każdym wieku. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak również dla osób starszych lubiących piesze wędrówki. Nad powstaniem gry terenowej będzie pracować społeczność lokalna – przedstawiciele szkół, świetlica wiejska, koło gospodyń oraz mieszkańcy Siadła Górnego. Planowane jest oficjalne udostępnienie questa oraz upominki dla pierwszych uczestników.
Kamienie pamięci
(inicjatorzy: Małgorzata Klebańska – lider, Leokadia Zaborowska, Małgorzata Rychel)
Stworzenie lapidariów na terenach przykościelnych w miejscowościach Barnisław, Smolęcin i Będargowo. Pozostałości połamanych płyt nagrobnych są wykopane i zebrane są przez lokalnego pasjonata – Marka Łuczaka, a inicjatorzy chcą zadbać o ich ekspozycję i zachowanie. Twórcami inicjatywy są mieszkańcy wymieononych miejscowości, a odbiorcami będą mieszkańcy jak i turyści.
Warsztaty, plener fotograficzny i piknik w pałacyku w Ostoi
(inicjatorzy: Renata Wójcik, Dorota Kowalczyk, Zbigniew Kowalski)
W ramach warsztatów oraz podczas pleneru fotograficznego powstaną zdjęcia klasycystycznego pałacyku w miejscowości Ostoja. Projekt zakłada wydarzenia, takie jak:
-warsztaty fotograficzne z profesjonalistą
-otwarty plener fotograficzny
-konkurs fotograficzny
-mobilną wystawę zdjęć, która pojawi się w kilku miejscach na terenie gminy (urząd, GOKSiR, świetlica wiejska)
Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowanych fotografią bądź chcących stawiać w niej pierwsze kroki.
Poruszające opowieści
(inicjatorzy: Kamila Mucha – lider, Lea Mucha, Anna Skabiak, Marcin Skabiak, Paulina Bartosiewicz)
Warsztaty i projekt artystyczny łączący w sobie taniec i sztuki plastyczne zwieńczony pokazem oraz projekcja filmu z procesu twórczego. Projekt zakłada pracę uczestników w dwóch grupach, jedna będzie tworzyła kostiumy i elementy scenograficzne, druga pod okiem choreografa tworzyła będzie przedstawienie. Całość zostanie nagrana, publicznie pokazana podczas pikniku w GOKSiR, a następnie udostępniona w mediach społecznościowych. Projekt skierowany jest do młodzieży.
Bo warto
(inicjatorzy: Dariusz Gajewczyk, Dorota Gajewczyk, Ala Czerwonka, Elżbieta Balonowska)
Projekt odpowiada na problem braku integracji mieszkańców Barnisławia, w którym nowo przybyli mieszkańcy nie asymilują się z lokalną społecznością. Projekt zakłada stworzenie wystawy fotograficznej, na której umieszczone zostaną rodziny.
Wielkoformatowe fotografie przedstawiające mieszańców Barnisławia i ich wypowiedzi o miejscu, w którym mieszkają. Odbiorcami będą mieszkańcu Barnisławia.
Latino z dysTANsem
(inicjatorzy: Katarzyna Pawlak, Adrianna Tomczak, Katarzyna Strzała-Pańczyk, Katarzyna Samołyk)
Wieczorek taneczny dla mieszkańców Przecławia połączony z warsztatami włączającymi w świat tańca. Wydarzenie będzie miało miejsce w pobliskim młynie (Przecław 3D). Na terenie Przecławia działa spora grupa taneczna, która chciałaby podzielić się swoją pasją i zarazić nią innych mieszkańców.
Konkurs inicjatyw
W konkursie na lokalne inicjatywy, udział mogli wziąć mieszkańcy gminy Kołbaskowo. GOKSiR zdecydował się wesprzeć pieniężnie 6 inicjatyw. Łączna pula na wszystkie wydarzenia wynosi 30 tys. zł.
Diagnoza potencjału kulturalnego Gminy Kołbaskowo – GOKSiR Domem Kultury na +
O programie
W 2023 r. GOKSiR został beneficjentem programu Domy Kultury + organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem programu jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy, komunikacji, pobudzenie aktywności mieszkańców w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej. W ramach tego programu przystępujemy do szeroko zakrojonych działań, które mają na celu odkrycie potencjału kulturalnego Gminy Kołbaskowo. Współpracujemy z badaczem (Zbigniew Łukaszewski) oraz mentorką (Magda Popłońska-Kowalska), którzy pomagają nam przeprowadzić proces zmiany.
Konferencja
Badania
W ramach części badawczej projektu GOKSiR Domem Kultury na +, dr. Zbigniew Łukaszewski spotykał się z mieszkańcami gminy, aby odkryć lokalne zasoby, potencjały i deficyty. Efektem spotkań jest diagnoza potrzeb kulturalnych. Stanie się ona podstawą i inspiracją przy wyborze inicjatyw kulturalnych składanych przez mieszkańców i wyłonionych drogą konkursową.
Warsztaty „Jesteś częścią GOKSiR!”
24 maja 2023 r. odbyło się kreatywne spotkanie dotyczące działań animacyjnych dla społeczności lokalnych. Maria Sztark i Andrzej Smoliński spotkali się z mieszkańcami zainteresowanymi inicjowaniem działań kulturalnych i opowiedzieli o planowaniu i projektowaniu akcji społecznych oraz metodach animacji.
Maria Sztark
Animatorka kultury, autorka i realizatorka przedsięwzięć w dziedzinie niezależnej sztuki społecznej we współpracy ze społecznościami lokalnymi.
Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka i liderka projektów animacyjnych, m.in „Sto Flag Na Sto Lat” (Golczewo 2017, Szczecin 2018, Warszawa 2019), „Turniej Gazet Przedziwnych” (Szczecin 2018, 2020), „Teatr W Paczce. Mikrofestiwal Teatrów Domowych” (Szczecin 2020), „Objazdowa Akademia Kultury (2017, 2018 wsie gminy Golczewo).
Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu technik animacji kultury, pracy metodą Teatru Ze Społecznością i dramy brytyjskiej. Pracuje przy organizacji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie, w ramach którego prowadzi młodzieżową grupę happeningową Kontrabanda. Stypendystka Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego (2018). Redaktor naczelna i spirytus movens czasopisma „Pegazy Zarazy”.
Andrzej Smoliński
„Moją pasją jest wszystko co związane z budowaniem marek oraz tworzeniem i urzeczywistnianiem wizji – design the world you love”.
Bohaterem w historii Andrzeja jest człowiek, a jego znajdziesz tuż obok. Czasem tworzy, czasem wspiera w trudnościach, czasem zachęca do zmiany, a czasem dodaje odwagi. Jego supermocą jest słuchanie. Szukasz czarodzieja, odkrywcy albo towarzysza wspierającego Cię w Twojej wyprawie? Dobrze trafiłeś.
Sala szkoleniowa, warsztaty i doradzanie przez telefon o północy to jego naturalne środowisko. A jak trzeba pojechać pomóc na drugą stronę świata – pyta, gdzie kluczyki od samochodu.
W przeciągu ostatnich 20 lat doradca, trener, coach, marketingowiec, menadżer zarządzający. Jak się spotkacie, zapytaj go o stopa do Rzymu lub spanie na ławce pod Luwrem.
I musimy cię przestrzec! Miej się na baczności, bo nawet się nie obejrzysz, a namówi Cię na nurkowanie lub pobiegniesz z nim w półmaratonie
Konkurs plastyczny „Moje marzenia w Gminie Kołbaskowo”
W ramach prowadzonych badań zaprosiliśmy do udziału najmłodszych mieszkańców Gminy Kołbaskowo. Poprosiliśmy ich, aby narysowali swoje marzenia. Wszystkie wizje zostały nagrodzone, a dodatkowo najlepsze z nich zostały przetworzone przez narzędzia sztucznej inteligencji. W wystawie w holu głównym GOKSiRu zestawiliśmy ze sobą prace dzieci oraz wygenerowane przez sztuczną inteligencję interpretacje prac.
Fotoetnografia „Co tu mogłoby się zdarzyć?”
W dniach 12-18 maja 2023 w holu GOKSiR stanęła tablica, na której zamieszczone zostały zdjęcia różnych obiektów znajdujących się na terenie Gminy Kołbaskowo. Pojawiła się także instrukcja, aby mieszkańcy włączyli się w akcję projektowania wydarzeń kulturalnych oraz za pomocą przyklejanych karteczek podzielili się swoim pomysłem na wydarzenie w danym miejscu. W akcji udział wzięła przede wszystkich młodzież oraz dzieci wraz z rodzicami czekające na zajęcia w GOKSiR. Na tablicy umieszczone zostały zdjęcia terenu rekreacyjnego w Warzymicach, boiska w Pargowie, ruin kościoła w Pargowie, Lapidarium w Pargowie, terenu przy świetlicy w Kamieńcu, terenu rekreacyjnego w Moczyłach, ruin kościoła w Karwowie i terenu rekreacyjnego przy ruinach kościoła w Smolęcinie.